حزب مشروطه ايران
(لیبرال دموکرات)

 The Constitutionalist Party of Iran
(Liberal Democrat)
Armenia iraq Iran Turky Switzerland England Qatar Kuwait Sweden Norway Italy Canada Austrian France Holland Israel Denmark Belgium Germany United States of America
صفحه نخست چاپ برگشت
مسابقه انتخابات با شرکت چهار تیم

April 26, 2013

جمعه 6 اردیبهشت 2572 = April 26, 2013

الاهه بقراط الاهه بقراط
 

حجت الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، مهم‌ترین نهادهای سیاسی و نظامی رژیم، با اشاره‌های روشن گفت که قرار است چه کسی از میان تیم خامنه‌ای، تیم رفسنجانی، تیم احمدی نژاد و تیم خاتمی در مسابقه انتخابات پیروز شود. اینکه آیا تیم احمدی نژاد به آسانی میدان را ترک خواهد کرد یا نه، موضوعی دیگر است. همه تیم‌ها اما تلاش می‌کنند مردم را به پای صندوق‌های رأی بکشانند تا با تشویق این تیم‌ها یک بار دیگر «حماسه تماشا» بیافرینند!

*****

انتخابات در همه جوامع اعم از باز و بسته، دیکتاتوری و دمکراتیک، حتما عرصه رقابت‌ است. اما در هر جامعه‌ای عرصه درگیری‌های منتهی به بگیر و ببند و حذف و قتل و سرکوب و هم چنین آمادگی نظامی برای برگزار کردن آن نیست. چنین صحنه‌هایی را تنها در رژیم‌هایی می‌توان شاهد بود که نه از چنان استحکام استبدادی برخوردار هستند که احزاب فرمایشی‌شان نقش‌آفرینی صحنه انتخابات را بر عهده بگیرند و نه از چنان استحکام دمکراتیک برخوردار هستند که احزاب آزاد و مستقل صحنه گردان انتخابات شوند. یک چنین بی‌ثباتی با توجه به تجربه‌های عینی و موجود، حکایت از دو نکته و یا دو مسیر دارد:

یکی اینکه، جامعه در حال پوست انداختن و گذار از مرحله نیمه دمکراتیک است به یک مرحله دمکراسی چه بسا «تمام عیار»، در همان قد و قواره‌ای که تا کنون شناخته شده است که شاید بتوان روسیه را نمونه چنین جامعه‌ای دانست. کشوری که نیروهای ارتجاعی مذهبی و ایدئولوژیک در آن به شدت تضعیف شده‌اند، لیکن نیروهای دمکرات، به دلایل مختلف از جمله هفتاد سال دیکتاتوری ایدئولوژیک، به چنان توانمندی دست نیافته‌اند که بتوانند توازن قوا را به سود خود تغییر دهند.

دیگر اینکه، جامعه در حال پوست انداختن و گذار از مرحله اساسا «غیردمکراتیک» (عنوانی که برخی مایل هستند به جای دیکتاتوری و استبداد و حتا توتالیتر به کار ببرند! عیبی هم ندارد، این نام‌گذاری‌ها هیچ تغییری در واقعیت نمی‌دهد) به یک مرحله گذار به سوی دمکراسی است که خود آکنده از درگیری خواهد بود چرا که در این مرحله، درگیری‌های سهمگین و سرنوشت‌ساز بر نیروهای اجتماعی مترقی و ارتجاعی تحمیل خواهد شد.

بر چنین زمینه‌ای، اعلام آمادگی نظامی از سوی رژیم برای برگزاری انتخابات و یا اعلام شرکت «چهار تیم» در مسابقه انتخابات، هیچ شگفتی بر نمی‌انگیزد.

مطالبه رهبر

هنوز پس از بیش از سه دهه، جمهوری اسلامی همچنان برای خنثی کردن فعالیت‌های مخالفان خود به طور میلیاردی خرج می‌کند و سازماندهی نظامی و امنیتی خویش را نه بر اساس خطرات خارجی بلکه عمدتا در مقابله با آنان تنظیم می‌کند. سالها حذف و قلع و قمع مخالفان نه تنها آنها را از میان برنداشت بلکه نسل‌های تازه نفس آن هم با امکانات گسترده ارتباطی که تصورش در ذهن کسی نمی‌گنجید به میدان آمدند. به این ترتیب، اعلام تأسیس یک «قرارگاه» برای آمادگی نظام جهت برگزاری یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در خردادماه 92 هفتمین رییس جمهوری اسلامی را برای ریاست قوه مجریه گزینش کند، خبر عجیبی نیست.

تأسیس «قرارگاه فجر» را روز 27 فروردین سردار «منتظرالمهدی» معاون اجتماعی نیروی انتظامی اعلام کرد و گفت: «پلیس با رصد فضای مجازی، شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و... تلاش دارد تا با آمادگی و اشراف کامل اطلاعاتی، انتخابات را با امنیت کامل برگزار کند و حماسه پایداری را رقم بزند». حال آنکه تا کنون گمان می‌رفت قرار است این «حماسه» را مردم رقم بزنند!

و اما آنسوتر، در رشت، حجت الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ضمن بیان دروغ‌ها و توهمات تکراری درباره «مسیر تعالی، خودکفایی و بهبود شرایط اقتصادی و جایگاه بین‌المللی» و اطمینان نسبت به اینکه «ملت حماسه رقم خواهد زد» بر نکته‌ای تأکید نمود که اگر کسی تا کنون شیرفهم نشده باشد، دلیل‌اش قطعا کوتاهی زمامداران رژیم نیست: «مشارکت حداکثری، مطالبه به حق رهبری است که با اراده مصمم آحاد مردم در عرصه انتخابات، عزت و سرافرازی را برای ایران اسلامی تداوم می‌دهد».

سعیدی سپس مسیر پشتیبانی «مقام معظم رهبری» را کاملا روشن رسم کرد و گفت: «اصولگرایی جریانی فکری با عقبه فرهنگی است که با عملکرد افراد قابل سنجش نیست بلکه با پیگیری نقاط قوت و ترمیم نقیصه‌ها می‌تواند روند تکامل خود را طی کرده و تعالی را تداعی کند». به این ترتیب معلوم شد «یک» رأی «مقام معظم رهبری» به چه کسانی داده می‌شود به ویژه وقتی می‌فهمیم که نماینده وی در سپاه پاسداران، نیروهای درون چرخه قدرت را چگونه به «چهار قطب» تقسیم‌ کرده است: «ثقل رقابت در این دوره بین اصولگرایان، اصلاح طلبان، کارگزاران و طرفداران دولت خواهد بود». وی سپس به اصولگرایان که مورد توجه و پشتیبانی سیدعلی خامنه‌ای، رهبر سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی، هستند توصیه کرد «برای اتحاد و ائتلاف» و «معرفی نامزدی واحد چاره اندیشی کنند». وی در تأکید پشتیبانی «رهبر» از اصولگرایان یادآور شد: «اگر اقدام‌های انجام شده در کشور با دوره‌های کارگزاران و اصلاح طلبان مقایسه شود، به سادگی نمی‌توان خدمات اصولگرایان را نادیده گرفت».

حماسه تماشا

حالا اگر بخواهیم به زبان ساده «تیم»‌های شرکت‌کننده در مسابقه انتخابات را به نام «مرّبی» آنها معرفی کنیم عبارت خواهند بود از: تیم خامنه‌ای، تیم احمدی نژاد، تیم رفسنجانی، تیم خاتمی! سپس اگر به این نکته در سخنان سعیدی دقت کنیم که حساب «افراد» را از «اصولگرایی» و «عقبه»اش جدا کرده و خدمات اصولگرایان را ستوده است، پس می‌توانیم به این نتیجه برسیم که «تیم خامنه‌ای» و «تیم احمدی نژاد» هر دو از اصولگرایان هستند و این یا آن «فرد» را می‌توان وارد «سنجش» نکرد! ولی برای کشاندن مردم برای تماشای این مسابقه باید تیم‌های دیگری را نیز که همگی در «لیگ نظام» بازی می‌کنند، وارد میدان کرد.

به این ترتیب، نقش «مردم» در ورزشگاهی که چهل و اندی دارندگان حق رأی می‌توانند در آن حضور یابند، همان سوت کشیدن و تشویق به سود یکی از این تیم‌هاست که اگر همه چیز به خوبی و خوشی برگزار شود، پس از آفریدن «حماسه تماشا» به خانه‌های خود خواهند رفت و رژیم هم انتظار حماسه دیگری از آنها ندارد. اما اگر «فدراسیون ملایان و سرداران» به ریاست «رهبر» جِر بزند و «حق» یکی از تیم‌ها را زیر پا بگذارد، تاوانش را همین تماشاچیان باید بدهند که اساسا نقشی نه در برگزاری و نه در نتیجه این مسابقه انتخاباتی دارند!

اما اگر مردم بتوانند «تیم» خود را به میدان بفرستند، البته مسئله شکل دیگری پیدا خواهد کرد. ولی کجاست تیم مردم؟! تمام مسئله بر سر همین است. همین است که می‌تواند شرایط تکراری نمایش انتخابات را تغییر دهد. شرایطی که مردم در آن دیگر تماشاگران گوش به فرمانی نیستند که باید «حماسه» بیافرینند و بعد هم به خانه‌های خود بروند و اگر اعتراض کردند، از سوی قرارگاه‌هایی که برای سرکوب آنها سازماندهی شده است اعم از «فجر» یا «کهریزک» مورد حمله قرار گیرند. مردم هستند که می‌توانند مانند خرداد 88 معادلات رژیم را بر هم بزنند، اما بدون سازمان‌یابی و تشکل نه می‌توان چنین توقعی از آنها داشت و نه می‌توان حدس انتظار نتیجه دیگری غیر از چهار سال پیش را زد. آن هم در حالی که حجت‌الاسلام سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، یعنی دو نهاد اصلی سیاسی و نظامی رژیم، رییس جمهوری اسلامی آینده را معرفی نیز کرد: کسی که «روحیه خدمتگزاری» دارد و «ولایتمدار» است. انتظار دیگری هم نمی‌رود. حالا چه فرقی می‌کند اسم این فرد چه باشد؟!

هزار سال دیگر هم که بگذرد، مسئله بر سر ساختار است و نه تیم‌ها و افراد! در این ساختار، از مردم نیز کاری بیش از «حماسه تماشا» بر نمی‌آید. همه نقش‌ها زمانی تغییر خواهد کرد که اتفاقا ساختارشکنی بشود! وگرنه این ساختار «ولایتمدار» حتا سیاستمداران خودش را نیز به انحطاط سیاسی و اخلاقی می‌کشاند: کجاست آن تیم یا بازیگری که شهامت سراغ گرفتن از تیم حذف شده‌ای را داشته باشد که نخست وزیر و رییس مجلس خود نظام در آن بازی می‌کنند؟!لینک به سخنان سردار منتظرالمهدی درباره تأسیس قرارگاه فجر برای انتخابات

لینک به سخنان حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920128000100


در قسمت «از دیگران» مقالات درج شده می‏تواند با نظرگاه‏های حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) هم‏خوانی نداشته باشد. مقالات درج شده در این قسمت برای آگاهی‏رسانی و احترام به نظرگاه‏های دیگراندیشان می‏باشند.


---------------------------

نظر شما در مورد مطلبی که خواندید چیست؟


از سامانه حزب و صفحه رسمی حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) در فیس بوک دیدن کنید.


---------------------------

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
معرفی فرهنگی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
صفحه نخست   برگشت
به حزب مشروطه ایران خوش آمدید.
 
Welcome to The Constitutionalist Party of Iran (CPI)
Make irancpi.net you start page | Add irancpi.net in you favorites